Polska energetyka pod lupą – czy można ochronić się przed drożyzną?

Rosnące koszty ogrzewania sprawiają, że polska energetyka oparta na węglu jest postawiona w niekorzystnej sytuacji.

Udział węgla kamiennego i brunatnego wykorzystywanego w produkcji energii elektrycznej we wrześniu 2021 wyniósł w Polsce aż 82%. Jest to największy odsetek w Europie, co sprawia, że plasujemy się również w czołówce jeśli chodzi o poziom emisji dwutlenku węgla. Według wyliczeń Ember Climate w tym roku w wyniku spalania węgla Polska oddała do atmosfery około 79 milionów ton CO2 i pod tym względem ustępujemy tylko Niemcom.

Odnawialne Źródła Energii (OZE) stanowią w Polsce jedynie niecałe 13% produkcji, natomiast uważana za najbardziej „zieloną” energia jądrowa jest w naszym kraju zupełnie niedostępna. Dla porównania, we Francji elektrownie jądrowe generują aż 77% energii elektrycznej. Swoją konstrukcją mogą pochwalić się nawet Węgrzy – elektrownia jądrowa Paks produkuje niemal połowę energii elektrycznej wykorzystywanej w tym kraju.

Podwyżki za prąd są nieuchronne

Obecny krajobraz energetyczny Polski sprawia, że większe opłaty za prąd są nieuchronne. Chcąc zadbać o domowy budżet należy zwrócić się w stronę technologii, w tym rozwiązań inteligentnego domu. Tegoroczne badanie Netatmo wykazało, że aż 39% posiadaczy urządzeń smart home uznało oszczędność na rachunkach za jedną z zalet tych produktów. To efekt lepszego zarządzania energią, co przekłada się na mniejsze zużycie np. prądu lub wody, a więc również CO2.

Przykładem urządzeń, które potrafią zauważalnie korzystnie wpłynąć na wysokość rachunków są inteligentne rozwiązania grzewcze. Mogą pomóc w redukcji zużycia energii dzięki takim udogodnieniom jak np. harmonogramy ogrzewania. Pozwalają one na optymalne ogrzewanie, tylko wtedy kiedy to potrzebne, bez zmniejszenia komfortu domowników. Odpowiadając na kilka pytań, użytkownik może dostosować harmonogram do swoich potrzeb i dowolnie go zmieniać. Z kolei „inteligentna” funkcja automatycznej adaptacji ustawia poziom ogrzewania na podstawie warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz i charakterystyki cieplnej budynku – komentuje Audrey Vaudo, Product Manager w Netatmo.


Opublikowano

w

przez

Komentarze

Dodaj komentarz