Aplikacja EPompa EurosE nergy

Kalkulator opłacalności pompy ciepła

Powstała aplikacja, która pozwala sprawdzić, ile pieniędzy można zaoszczędzić decydując się na zainwestowanie w pompę ciepła. Aplikacja ma nie tylko pomagać w wyliczeniach i przekonywać Polaków do OZE. To narzędzie, za pomocą którego każda osoba będzie mogła sprawdzić, jaka pompa jest odpowiednia do domu, a także ile za nią zapłaci.

Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku odnotowano wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda o 131 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Wzrost całego polskiego rynku pomp ciepła w tym okresie wyniósł 86 proc., a rynku pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania budynków ‒ o 96 proc. Według aktualnej prognozy Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła rynek pomp ciepła do końca 2022 r. może wzrosnąć o 100 proc. Co mówią nam te dane? Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po odnawialne źródła energii. Doceniają ich skuteczność, jakość oraz fakt, że dzięki nim znacząco obniżają rachunki za ogrzewanie czy prąd i stają się niezależni energetycznie. 

Rośnie rynek pomp ciepła, a Polacy… czują się zagubieni

Rynek pomp ciepła rośnie, pojawia się coraz więcej ofert od różnych podmiotów. Firma Euros Energy wyszła naprzeciw oczekiwaniom Polaków i wprowadziła nowe rozwiązanie technologiczne. Ma ono pomóc w wyborze pompy ciepła i dobrać urządzenie idealnie dopasowane do potrzeb konsumentów. 

 – Choć wielu Polaków chce zainwestować w odnawialne źródła energii nie każdy wie, jak podejść do zadania. Trafiają do nas osoby, które nie wiedzą, jakie urządzenie wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz ile ono powinno kosztować. Na rynku są różne oferty: zróżnicowane pod kątem jakości, ale i ceny. W związku z tym zdecydowaliśmy o wprowadzeniu bezpłatnej aplikacji, która pomoże Polakom. Aplikacja pozwala na dobór pompy ciepła i oszacowanie zużycia energii elektrycznej w zależności od posiadanego budynku. Statystyki zużycia można przeglądać dla różnych sezonów grzewczych zmieniając jednocześnie warunki wewnątrz budynku. – wyjaśnia Paweł Poruszek, CEO Euros Energy. 

Aplikacja ma szereg funkcjonalności. Umożliwia sprawdzenie zapotrzebowania energetycznego budynku, wygeneruje proponowaną moc i typ pompy ciepła, a także wyliczy, jaki jest miesięczny koszt korzystania z pompy ciepła. W jaki sposób można ją pobrać? Wystarczy wejść do dedykowanego sklepu, zainstalować, a następnie zeskanować kod QR. Kolejnym krokiem jest rejestracja, podczas której każdy z użytkowników podaje odpowiednie dane. Istotne są parametry budynku. 

 – Użytkownik musi wpisać rok budowy domu, a także to, czy nieruchomość posiada odpowiednią termoizolację. Istotna jest także ogrzewana powierzchnia mieszkalna i niemieszkalna, oczekiwana temperatura domu. Efektem korzystania z aplikacji jest otrzymanie rekomendacji dotyczącej tego, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia. Użytkownik dostaje też wykres roczny z prognozowanym zużyciem energii elektrycznej wyrażonej w kilowatogodzinach – dodaje prezes. 

Pompa ciepła jest w obecnej chwili najczęściej rozważaną opcją ogrzewania domu przez konsumentów. Wraz z instalacją PV stanowi doskonały fundament, na którym zbudować możemy swoją autonomię energetyczną.

Z myślą o poszerzaniu wiedzy

Choć rynek pomp ciepła stale rośnie konsumenci nadal nie zawsze posiadają odpowiednią wiedzę na temat sposobu montażu i kosztów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Zdaniem Euros Energy istotna jest edukacja w tym obszarze. 

  – Rozwój rynku wiąże się z edukacją społeczeństwa. Nasza aplikacja ma pomóc konsumentom w wyborze odpowiedniej pompy ciepła. Ma im także pokazać, ile ciepła zużywają i jakie jest ich zapotrzebowanie. Zachęcamy tym samym do zrozumienia mechanizmów działania pompy i ogrzewania domów. Nie każdy wie, jak ogromny wpływ na rachunki mają poszczególne elementy, jak temperatura powietrza czy jakość okien, a także sposób ocieplenia budynku lub jego brak – dodaje Paweł Poruszek, CEO Euros Energy. 

Dwukrotnie wzrosła także liczba osób, które ubiegają się o wymianę źródeł ciepła w ramach programów rządowych. W czerwcu br. stanowiły one 60 proc. wszystkich wniosków, zaś w ubiegłym roku było ich o połowę mniej. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu pompami ciepła, a tym samym niezbędne będzie wzmocnienie obszarów edukacyjnych – by Polacy mieli pewność, jakie rozwiązanie wybrać i na ile będzie ono dla nich korzystne. 

Aplikacja kalkulatora dostępna jest tylko dla smartfonów z systemem Android. Można ją pobrać ze sklepu .

Komentarze

Dodaj komentarz