Dobrze dobrany model zakupu energii elektrycznej może pomóc przedsiębiorstwom w minimalizowaniu ryzyka cenowego i optymalizowaniu wydatków operacyjnych. Dlatego warto mieć wiedzę, czym charakteryzują się każdy z nich.
Obecnie najbardziej popularne rozwiązania zakupu energii elektrycznej to: stała cena, zakup 100% energii na rynku SPOT oraz model transzowy. Warto zrozumieć mechanikę tych rozwiązań i to, jak można je zastosować w biznesie.
Model spotowy – na czym polega?
Zakup energii elektrycznej w modelu 100% SPOT najlepiej sprawdzi się w firmach, które uważnie śledzą zmiany cen energii i są na nie gotowe.
- To rozwiązanie opiera się na krótkoterminowym Rynku Dnia Następnego, który prowadzi Towarowa Giełda Energii (TGE).
- W tym przypadku dostawa energii elektrycznej odbywa się dzień lub dwa dni po jej zakupie.
Towarowa Giełda Energii na swojej stronie internetowej przedstawia cenę obowiązującą o danej godzinie. Wynika ona z aktualnej sytuacji na rynku energii i bieżących notowań giełdowych Rynku Dnia Następnego na TGE.
Aby skorzystać z modelu 100% SPOT, na początku należy przygotować szacowany dobowo-godzinowy profil zużycia w trakcie cyklu dostawy.
- Na tej podstawie kontraktowana jest cena energii elektrycznej w transzach godzinowych.
- Finalna kwota rozliczeniowa za energię w danym miesiącu będzie średnią miesięczną z godzinowych cen Rynku Dnia Następnego oraz godzinowego planowanego zapotrzebowania.
- Należy do niej doliczyć również marżę i koszt sprzedawcy, opłatę za certyfikaty oraz akcyzę.
Ryzyko dotyczące zmienności cen energii powoduje, że firmy mają trudności z szacowaniem wysokości opłat. Jednocześnie wahania w tym zakresie mogą przynieść firmie korzyści. Dzieje się tak, gdy na rynku spotowym przeważają niższe ceny energii, a nawet ceny ujemne, które pojawiają się coraz częściej. Ma to związek z wysokim udziałem OZE w strukturze zużycia energii w konkretnych godzinach – na przykład przy słonecznej i wietrznej pogodzie.
Zakup energii elektrycznej w modelu transze + SPOT
W modelu transzowym firmy kupują energię elektryczną partiami – w okresach rocznych, kwartalnych, miesięcznych, a nawet dobowych.
- Transze + SPOT to rozwiązanie hybrydowe. Łączy dwie różne metody zakupu energii elektrycznej – transze na rynku terminowym oraz zakup energii na rynku spotowym.
Energia kontraktowana jest zgodnie z jej szacowanym przez firmy zużyciem: to transze roczne, kwartalne, miesięczne czy dobowe.
- Przedsiębiorca może zatem zdecydować, ile energii chce kupić w transzach, a ile na rynku spotowym.
- Ma także możliwość aktywnego zarządzania tym podziałem i kontraktowania energii w wybranym przez siebie momencie.
- Wszystko po to, by stworzyć własną strategię zakupową i skorzystać z okazji cenowych.
Połączenie dwóch modeli zakupowych – transzowego i spotowego – pozwala firmom na większą elastyczność oraz daje możliwość zminimalizowania ryzyka cenowego. Rozliczenie w danym miesiącu będzie średnią cen zrealizowanych wskazań transzowych oraz cen spotowych z uwzględnieniem planowanego profilu zużycia. Dodatkowo nasi klienci biznesowi otrzymują wsparcie opiekuna, który doskonale orientuje się w sytuacji rynkowej. Dzięki temu proces zakupu energii jest znacznie łatwiejszy – tłumaczy Radosław Żebrowski, koordynator Rozwoju i Zarządzania Produktem w E.ON Polska.
Rozliczenie na podstawie cen dynamicznych
Od sierpnia 2024 roku każdy sprzedawca energii elektrycznej, który obsługuje ponad 200 tysięcy klientów, ma obowiązek przedstawić oferty z ceną dynamiczną.
- Tego typu umowa odzwierciedla wahania cen na rynkach energii elektrycznej, a w szczególności na Rynku Dnia Następnego lub Rynku Dnia Bieżącego.
W przeciwieństwie do rozwiązań z wykorzystaniem stałej ceny czy taryfy, gdzie kwota jest z góry ustalona, w tym modelu na cenę końcową ma wpływ rzeczywiste zużycie energii – mówi Agnieszka Trąmpczyńska, menedżerka Zespołu Rozwoju i Zarządzania Produktem w E.ON Polska – To korzystne zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy mogą dopasować swoje zużycie pod kątem cen na rynku. Na przykład ograniczyć konsumpcję energii w godzinach szczytu, kiedy jej koszty są wyższe.
W modelu ceny dynamicznej cena końcowa wyznaczona jest na podstawie profilu realnego, a nie planowanego zużycia.
- Może to pomóc firmie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale jednocześnie wymaga aktywnego zaangażowania się w zarządzanie bilansem energetycznym przedsiębiorstwa.
Aby skorzystać z tego rozwiązania, trzeba posiadać inteligentny licznik zdalnego odczytu, który dokonuje odczytów zużycia na bieżąco i pozwala je mierzyć w rozliczeniu dobowym, a nawet godzinowym.
E.ON Polska, bazując na wiedzy i doświadczeniu swoich ekspertów, stworzył kompleksowy wideoporadnik, który w przystępny sposób wyjaśnia, na czym polegają poszczególne modele zakupu energii dla firm.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.