Nowe przepisy unijne obligują firmy, których średni wolumen zużytej energii w ciągu ostatnich trzech lat przekroczył 2 778 MWh, do przeprowadzenia audytu energetycznego. Natomiast przedsiębiorcy zużywający powyżej 23 611 MWh średniorocznie w okresie ostatnich trzech lat, będą zobowiązani do posiadania i utrzymania Systemu Zarządzania Energią. Idea ta rodzi się z potrzeby poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia wpływu firm na środowisko naturalne. Jest to również doskonała okazja, aby obniżyć koszty przedsiębiorstwa.
Nowe przepisy obejmują wszelkie rodzaje energii, co oznacza, że przedsiębiorstwa będą zobowiązane do oceny swojego zużycia energii zarówno elektrycznej, cieplnej oraz zakumulowanej w pozostałych nośnikach w tym w transporcie. Takie holistyczne podejście ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej w szerokim zakresie.
Czym Jest Audyt Energetyczny?
Audyt energetyczny to szczegółowa analiza zużycia energii w przedsiębiorstwie. Obejmuje on nie tylko bieżące zużycie energii elektrycznej czy cieplnej, ale także energię zużytą w procesach produkcyjnych i technologicznych. Audyt ma na celu zidentyfikowanie obszarów, gdzie można wprowadzić usprawnienia, przyczyniając się tym samym do redukcji kosztów oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
Zgodnie z nowymi regulacjami, przedsiębiorstwa zużywające powyżej ustalonych progów energii są zobligowane do wykonania audytu energetycznego oraz utrzymania Systemu Zarządzania Energią. Audyt obejmuje analizę zużycia wszystkich rodzajów energii, włączając w to energię wykorzystywaną w transporcie. Rezultatem audytu jest zestaw rekomendacji, które mogą pomóc w optymalizacji zużycia energii i przynieść znaczące oszczędności.
Dlaczego audyt energetyczny jest ważny?
Przeprowadzenie audytu energetycznego staje się nie tylko obowiązkiem wynikającym z przepisów unijnych, ale również szansą na zwiększenie konkurencyjności firmy. Poprawa efektywności energetycznej przekłada się na mniejsze koszty operacyjne, co w konsekwencji może znacząco wpłynąć na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
1. Oszczędności finansowe
Audyt energetyczny pozwala zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić energię. Wdrożenie rekomendowanych rozwiązań może przynieść firmie oszczędności nawet 30% na kosztach energii.
2. Ograniczenie wpływu na środowisko
Poprawa efektywności energetycznej to także mniejsza emisja zanieczyszczeń do atmosfery. W ten sposób przedsiębiorstwa mogą przyczynić się do ochrony środowiska.
3. Zwiększenie konkurencyjności
Firmy, które dbają o efektywność energetyczną, są bardziej konkurencyjne na rynku. Mają niższe koszty, co pozwala im oferować niższe ceny lub wyższe marże.
Jakie oszczędności może przynieść audyt energetyczny?
Eksperci TAURONA wskazują, że audyt energetyczny może generować dla firmy redukcję zużycia energii nawet o 30 procent. Poprzez szczegółową analizę i dostosowanie konfiguracji urządzeń oraz instalacji, przedsiębiorstwa mogą znacząco obniżyć swoje rachunki za energię. Wdrożenie rekomendowanych rozwiązań przyczynia się do obniżenia kosztów funkcjonowania firmy, jednocześnie wspierając ekologiczne inicjatywy.
Poprawa efektywności energetycznej przekłada się realnie na niższe koszty prowadzenia działalności, co pozwala firmie stać się bardziej konkurencyjną. Firma efektywna energetycznie jest też mniej emisyjna i tym samym ograniczanegatywny wpływ na środowisko naturalne. Warto więc przeprowadzić audyt energetyczny i wdrożyć rozwiązania proefektywnościowe, które potrafią wygenerować dla firmy redukcję zużycia energii nawet o 30 procent – mówiTomasz Lender, wiceprezes TAURON Sprzedaż.
Wśród rekomendowanych rozwiązań znajdują się między innymi odzysk ciepła z agregatów wody lodowej oraz z sprężarek, co pozwala na znaczne zmniejszenie zużycia energii.
Audyt energetyczny powinien być pierwszym krokiem w kierunku efektywnego zużycia energii przez każdą firmę – podkreśla Tomasz Lender. – Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są każdorazowo indywidualnie dla firmy. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, takich jak odzysk ciepła z agregatów wody lodowej, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o prawie 800 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 500 MWh, dzięki odzyskowi ciepła ze sprężarek – dodaje wiceprezes TAURON Sprzedaż.
Jak przeprowadzić skuteczny audyt Energetyczny?
- Analiza zużycia energetycznego: Najpierw zidentyfikuj obszary największego zużycia energii w swoim przedsiębiorstwie.
- Wybór audytora: Zatrudnij niezależnego audytora, który obiektywnie oceni sytuację energetyczną twojej firmy.
- Implementacja rekomendacji: Wdrażaj rekomendowane przez audytora rozwiązania, aby optymalizować zużycie energii.
- Monitorowanie efektów: Śledź wyniki wprowadzonych zmian i dokonuj dalszych dostosowań w miarę potrzeb.
- Ciągła optymalizacja: Utrzymuj System Zarządzania Energią, aby na bieżąco poprawiać efektywność energetyczną.
Komentarz eksperta:
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa ma na celu zebranie informacji o zużyciu energii przez budynki, instalację przemysłową oraz zamontowane urządzenia. Dzięki niemu można zarówno ustalić, gdzie uzyskać oszczędność energii, jak i oszacować wielkość potencjalnych oszczędności. Audyt obejmuje swoim zakresem procesy realizowane w przedsiębiorstwie, które odpowiadają za minimum 90 procent całkowitego zużycia energii.
Wyniki przeprowadzonych audytów energetycznych z ostatniego roku potwierdzają nasze założenia, że wiele przedsiębiorstw posiada potencjał do wdrożenia inteligentnego zarządzania zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Ta technologia umożliwia optymalizację procesów, zapewniając precyzyjną kontrolę i dostosowanie zużycia energii do bieżących potrzeb. Efektem jest nie tylko redukcja kosztów operacyjnych, lecz także istotne obniżenie obciążenia środowiska. Firmy, które wykorzystują potencjał tej technologii, zmniejszają zużycie energii, realizując przy tym cele związane ze zrównoważonym rozwojem – mówi Rafał Śniegocki, ekspert z zakresu efektywności energetycznej w TAURON Sprzedaż.
Podsumowanie
Audyt energetyczny to nie tylko obowiązek wynikający z nowych przepisów unijnych, ale przede wszystkim szansa na osiągnięcie realnych oszczędności i zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstwa. Przy właściwym podejściu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, firmy mogą znacząco obniżyć swoje wydatki operacyjne, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska.
Foto: Freepik. Treść w oparciu o materiał prasowy
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.